Odkryj

Jak wybrać inteligentne oświetlenie do domu

Zarządzanie oświetleniem WIFI może wydawać się skomplikowane ze względu na różnorodność urządzeń, takich jak przełączniki, żarówki, wtyczki, piloty, mostki i koncentratory. Jednak nie martw się, jesteśmy tutaj, aby to uporządkować i uczynić proces prostym i przyjemnym dla Ciebie.

Rewolucja w jaki oświetlamy nasze domy

Inteligentne oświetlenie to kluczowa innowacja w branży

Inteligentnie zautomatyzowane oświetlenie to coś, co trzeba przeżyć, aby zrozumieć jego korzyści. Dla wielu osób wydaje się być ono skomplikowane, nieporęczne, kosztowne i znacznie trudniejsze niż wkręcanie „głupiej” żarówki. W tym artykule wyjaśnimy, dlaczego i jak rozpocząć przygodę z oświetleniem smart, jak i kiedy wybrać między inteligentnymi żarówkami a inteligentnymi przełącznikami oraz przedstawimy kilka dobrych opcji w każdym przypadku.

Korzyści

Płynące z oświetlenia sterowanego zdalnie

Oświetlenie z funkcją sterowania WIFI to rozwiązanie, które pozwala zdalnie kontrolować światło za pomocą bezprzewodowego połączenia i aplikacji na smartfonie. Dzięki niemu możesz ustawiać timery dla swoich świateł, tworzyć harmonogramy lub rutyny, które włączają i wyłączają światła o określonych godzinach lub w zależności od określonych działań. Możesz zsynchronizować swoje światła ze wschodem i zachodem słońca, przyciemniać je lub zmieniać kolor, kontrolować grupy świateł na więcej niż jednym obwodzie jednocześnie oraz zaprogramować światła do automatycznego włączania i wyłączania na podstawie ruchu czy obecności domowników. 

Wybór między inteligentnymi żarówkami, a inteligentnymi przełącznikami

W inteligentnym oświetleniu wyróżniamy dwie kategorie: inteligentne żarówki i inteligentne przełączniki. Nie musisz wybierać jednego rozwiązania ponad drugim. W rzeczywistości, najbardziej efektywna konfiguracja inteligentnego oświetlenia w domu prawdopodobnie będzie stanowiła mieszankę żarówek  WIFI i inteligentnych przełączników. Wyzwaniem jest tutaj fakt, że bardzo niewiele firm oferuje obie te opcje. Dlatego, zamiast otwierać trzy różne aplikacje do kontrolowania swojego oświetlenia, warto skorzystać z platformy smart home, takiej jak Google Home, Apple HomeKit, Samsung SmartThings lub Amazon Alexa, aby kontrolować wszystkie swoje oświetlenie.

Dowiedz się..

Jak działają inteligentne żarówki?

Inteligentne oświetlenie, znane również jako inteligentne żarówki lub inteligentne systemy oświetleniowe, to prosty i przystępny sposób na wprowadzenie technologii inteligentnego domu do swojego otoczenia. Są one łatwe w instalacji, dostępne w przystępnych cenach i intuicyjne w obsłudze.

Dostępne w czarnym i białym kolorze regulowane lampki biurkowe LETTA wykonane z materiału soft touch.

Co zrobić..

Wybierz platformę smart home i protokół komunikacji

Dobra wiadomość jest taka, że dzięki nowemu standardowi smart home o nazwie Matter, który obiecuje kompatybilność między platformami, nie będziesz musiał martwić się tym, z którą platformą smart home działa dane oświetlenie ani jakiej technologii używa do komunikacji (Wi-Fi, Bluetooth lub innej). Jeśli żarówka, plafon WIFI lub przełącznik posiada certyfikat Matter, będzie działać z dowolną platformą kompatybilną z Matter i współpracować z dowolnym innym urządzeniem Matter.

Niestety, Matter nie będzie dostępny w pełni jeszcze 2023 roku, więc na razie będziesz musiał wybrać platformę i protokół przed rozpoczęciem swojej przygody z inteligentnym oświetleniem. 

Jeśli to wszystko brzmi zbyt skomplikowanie, nie martw się — możesz zacząć od jednej marki i początkowo korzystać z jej aplikacji do kontroli, a w miarę jak nabędziesz pewności w obszarze technologii i zrozumiesz, jak spełnia Twoje potrzeby, rozbudować system inteligentnego oświetlenia.

Kiedy i dlaczego wybrać inteligentnę żarówki

Najpopularniejszym rodzajem inteligentnego oświetlenia są inteligentne żarówki LED, głównie dlatego, że są łatwe do zainstalowania i skonfigurowania. Kiedyś były one bardzo drogie, ale ceny dramatycznie spadły. Choć to generalnie 2 razy więcej niż porównywalna żarówka LED z możliwością przyciemniania, to nadal znacznie bardziej przystępne cenowo niż kilka lat temu.

Większość (ale nie wszystkie) inteligentnych żarówek jest przyciemniana i występuje w trzech rodzajach: białe, pełne spektrum kolorów oraz regulowalne oświetlenie białe (gdzie można dostosować temperaturę koloru od chłodnej do ciepłej, co jest istotne dla oświetlenia związane z rytmem dobowym).

Czy wiesz że..

Tajemnica Zdrowego Samopoczucia

Cykl dnia ma istotny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Różne barwy światła w ciągu dnia wpływają na nasz rytm biologiczny. Poranne światło o wyższej temperaturze barwowej pobudza, pomagając być aktywnymi, podczas gdy cieplejsza barwa wieczorem przygotowuje organizm do odpoczynku i snu. Dlatego warto dostosować oświetlenie w domu do cyklu dnia, aby poprawić energię, nastrój i jakość snu.

Dostępne w czarnym i białym kolorze regulowane lampki biurkowe LETTA wykonane z materiału soft touch.

Rozwiązanie problemu z wyłącznikiem światła

 

Niestety, we wszystkich zastosowaniach oświetlenia inteligentne żarówki mają poważną wadę: wyłącznik światła. Gdy fizycznie wyłączysz przełącznik, inteligentna żarówka traci zasilanie, a brak zasilania oznacza brak kontroli. Choć inteligentna żarówka jest prosta do zainstalowania (rzeczywiście, to właśnie takie, jak wkręcanie zwykłej żarówki), po zamontowaniu twoje istniejące wyłączniki światła stają się bezużyteczne.

Istnieją pewne obejścia tego problemu, poza dziwną metodą „naklej tasiemkę na wyłączniku”. Możesz próbować zachęcać domowników do korzystania tylko z kontroli głosowej. Jednak ta opcja zajmuje więcej czasu niż przekręcenie przełącznika i może spotkać się z oporem. Możesz także skonfigurować rutynowe scenariusze i automatyzacje za pomocą aplikacji na smartfona lub platformy smart home, aby włączać i wyłączać światła o określonych porach dnia lub za pomocą inteligentnych czujników ruchu (często wymagane jest dodatkowe urządzenie, ale większość producentów sprzedaje kompatybilne sensory). Ogólnie rzecz biorąc, czujniki ruchu najlepiej sprawdzają się w korytarzach, łazienkach i pralniach.

Inteligentne przełączniki ułatwiają kontrolę nad światłami w trudno dostępnych miejscach i oświetleniem zewnętrznym.

 

Inteligentne przełączniki są zazwyczaj droższe niż inteligentne żarówki. Najtańsze są podstawowe przełączniki do włączania/wyłączania, a te z funkcją przyciemniania i/lub czujnikami ruchu są droższe. Przełączniki inteligentne są także dobrym wyborem dla świateł w trudno dostępnych miejscach oraz dla świateł zewnętrznych kontrolowanych przez wyłączniki wewnątrz budynku.

Wady inteligentnych przełączników to brak kontroli kolorów. Nie można dostosować oświetlenia do konkretnej barwy ani oświetlić salonu kolorami ulubionego zespołu sportowego podczas meczu. Parowanie inteligentnego przełącznika z inteligentną żarówką nie działa, ponieważ inteligentny przełącznik wyłącza zasilanie żarówki, tak samo jak zwykły wyłącznik. Przełączniki przyciemniające również nie są kompatybilne z inteligentnymi żarówkami, ponieważ przyciemnianie zakłóca zasilanie żarówki, co może powodować dziwne efekty, takie jak migotanie lub brak reakcji.

Innym problemem z przełącznikami jest instalacja. Muszą być podłączone do przewodów elektrycznych w Twoim domu, co jest jednym z bardziej zaawansowanych projektów. Jeśli nie masz doświadczenia w tej dziedzinie, warto rozważyć wynajęcie elektryka.

Możesz spróbować zachęcić domowników do korzystania tylko z kontroli głosowej

 

Najprostszym rozwiązaniem problemu z wyłącznikiem światła jest zakup bezprzewodowych pilotów do sterowania inteligentnymi żarówkami. Jeśli zamontujesz je na ścianie, staną się bezprzewodowymi wyłącznikami światła. Zaletą jest to, że możesz je zainstalować samodzielnie, nie trzeba ingerować w instalację elektryczną. Niemniej jednak może być konieczne zasłonięcie starych wyłączników światła, co może wiązać się z manipulacją z przewodami.

Innym minusem jest to, że większość pilotów działa na baterie, a pewnego dnia bateria może się wyczerpać, co będzie wymagało jej wymiany. Niektóre inteligentne rozwiązania zasilają się kinetycznie za każdym razem, gdy je naciskasz, ale są one tak kosztowne jak wiele przewodowych inteligentnych przełączników i nie zawsze reagują od razu na pierwszy nacisk.

Kiedy i dlaczego wybrać inteligentne przełączniki

 

Inteligentne przełączniki eliminują problem inteligentnych żarówek, ponieważ kontrolują zasilanie. W przeciwieństwie do inteligentnych żarówek, inteligentne przełączniki nie wyłączają się, gdy ktoś przekręci wyłącznik. Zamiast tego pozostają zasilane nawet w trybie „wyłączone”, dzięki czemu mogą nadal wykonywać automatyzacje i przyjmować polecenia od Ciebie i Twojego smart home.

Ponieważ przełącznik kontroluje cały obwód, po jego instalacji wszystkie światła kontrolowane przez stary wyłącznik stają się inteligentne. Oznacza to, że prawdopodobnie nie będziesz musiał kupować nowych żarówek, ale jeśli chcesz korzystać z możliwości przyciemniania, które oferują większość inteligentnych przełączników, będziesz musiał mieć żarówki LED z funkcją przyciemniania.

Druty neutralne, przełączniki trójstanowe i inne kwestie związane z inteligentnymi przełącznikami

 

Większość inteligentnych przełączników wymaga przewodu neutralnego, ale istnieją rozwiązania bez tej potrzeby. Starsze domy mogą nie posiadać tego przewodu. Ostatnim wyzwaniem jest różnorodność rodzajów przełączników, takich jak jednokierunkowe, przyciemniane, z czujnikami ruchu i trójstanowe, co może wprowadzić dodatkowe trudności w wyborze odpowiedniego rozwiązania dla instalacji.

Sprawdź

Jakie oświetlenie LED WIFI wybrać?